Plte na Dunajci pri Červenom Kláštore

Splavovanie Dunajca - vyskúšali sme sme plte v Pieninách a návrat na bicykloch do Červeného Kláštora

Ak niekedy zavítate mimo zimného obdobia do goralskej oblasti Červeného Kláštora, doslova pár centimetrov od poľskej hranice, určite odporúčame vyskúšať plavbu plťou do Lesnice s návratom na požičaných bicykloch.

Goralskí pltníci hýria toľkými vtipmi, že vám určite nepokazia náladu. Pre rodinu s deťmi je to na pol dňa multizážitkový výlet- plte, bicykle, konský záprah, turistika.

V tunajších horách sa natáčalo viacero slovenských filmov, z tých novších napr. Lietajúci Cyprián.

Budete v NP Pieniny, čo je vždy zážitok a detox pre pľúca mešťanov a možno uvidíte aj čierneho bociana alebo sa dozviete, prečo poľské plte idú rýchlejšie, než tie slovenské, nižšie vám to prezradím.

Čo sa nižšie dozviete?

Nástup na plte pri penzióne Pltník

Kde nastúpiť na plte, tip na parkovanie zadarmo a požičanie bicyklov

Ak ste autom, asi najideálnejšie je to pri Penzióne pltník. Je tam veľké parkovisko, možnosť ubytovania a aj sa dobre najesť. Ak sa vám nechce obetovať 4€ (v 2021) na parkovanie, je možné pár desiatok metrov odtiaľ nechať zadarmo tátoša pri ceste na parkovacích miestach pri cintoríne smer Červený Kláštor. Okrem pltí sú dostupné aj rafty a kajaky s doprovodom alebo aj bez.

Ďalšia výhoda je aj to, že si pri pltiach môžete rovno zakúpiť lístok (6€ v 2021) na zapožičanie bicyklov, ktoré si vyzdvihnete kúsok od cieľovej stanice pltí, ktorými sa vrátite pohodlne naspäť. Cesta je úplne v pohode až na jedno malé prevýšenie, ktoré ale zvládne každý. Lístok určite nestraťte, lebo ísť následne peši 3-4 hodiny namiesto hodinky na bajku, to by naštvalo.

A už si len vyhliadnite odpočívajúcich pltníkov v goralských klobúčikoch. Ak sa vás nazbiera 7-10, zostavia plť a pôjde sa (18€ na osobu v 2021). Ak by ste sa chceli odviesť so služobne najstarším tunajším pltníkom s riadnym repertoárom vtipov a pamätí, vyhliadnite si tohto pána nižšie. Vraj je stále slobodný. Ale neodporúčame ísť s ním do vtipkovacieho súboja, strčí vás do vačku kedykoľvek.

Služobne najstarší pltník na Dunajci

Fotka z mosta

Na predchádzajúcej fotke môžete vidieť aj pána s foťákom na moste, ktorý vás potom počká v cieľovom bode slovenských pltí, v Lesnici. My sme to nevyužili, takže neviem cenu, ale je tu tá možnosť, ak sa neodfotíte priamo na plti.

Prečo idú poľské plte rýchlejšie než tie slovenské?

Plť vzadu kormidluje jeden pltník a vpredu druhý. A práve ten vpredu väčšinou srší vtipmi. Bolo ich naozaj veľa a nejdem vás ochudobňovať o tento zážitok, ale jeden si pamätám. Súvisí v poľskými plťami, ktoré spoznáte podľa červenobielej poľskej zástavy na boku, slovenské majú našu trikolóru. Tých poľských pltí je niekoľkonásobne viac a naozaj sú často rýchlejšie. Možno aj preto, lebo majú dlhšiu trasu. Ale zasmiali sme sa, keď sme sa dozvedeli, že to je preto, lebo majú menej farby na vlajke. A podobných vtipov o svokrách či prevrátení sa, si užijete. Okrem toho sa vám možno podarí ako aj nám vidieť vzácneho čierneho bociana, Tri koruny, kríž na vrcholku (kde si môžete urobiť turistický výlet) a úžasné meandre Dunajca.

Dajú za zapožičať aj rafty či kajaky

Dorazili sme do Lesnice, kde sú bicykle?

Ďalej než na hranicu pri Lesnici slovenské plte nejazdia, možno len, keď sa kormidelník zabudne. Je tu malé prístavisko, kde sa dá najesť.

Ak hľadáte bicykle, ešte sa za nimi musíte trocha prejsť naozaj krásnou scenériou. Buď pešo cca 20 minút podľa smerovníkov alebo sa odvezte na koči s koníkmi ku chate Pieniny, kde je požičovňa bicyklov a ďalšia možnosť občerstvenia či omastenia bruška.

Chata Pieniny

Vyberte si lepší bicykel

Pri chatke na lavičkách sú mladíci, ktorým dajte kúpený lístok (prípadne si ho tam kúpte) a vydajú vám bicykel. Odporúčam ho trocha otestovať, či nastaviť si sedlo, tlak v gumách, poskúšať prevody, aby sme nemali potom patálie napr. s reťazou, ako ja.

Ak ste si vybrali, čaká vás cca 2h príjemná bajkovačka. Od chaty sa kúsok vrátite ku Dunajcu a späť do Červeného Kláštora pôjdete popri ňom.

Požičovňa bicyklov v Lesnici

Oddychovka popri Dunajci

Ak vám vyjde počasie, je to krásny výlet. Po ceste späť je niekoľko tabúľ, kde sa dá zistiť zopár zaujímavostí napr. o faune a flóre tunajšieho NP Pieniny. Deti bude možno bolieť večer rúčka z vydrgľovaného bicykla alebo od kývania pltníkom, ale budú kvalitne unavené.

Možno vám spadne reťaz ako mne, no okrem zašmudlaných prstov s trochou trpezlivosti ju nahodíme a ide sa ďalej.

Okrem jedného prudšieho prevýšenia je celá trasa zvládnuteľná s 3 prevodmi a dobrou náladou.

To, že ste už v Červenom Kláštore, zistíte podľa kempingu, kde je inak celkom fajn atmosféra, zahnete doprava cez most a popri hlavnej ceste dôjdete až tam, odkiaľ ste vyrazili. Prípadne si pred tým ešte zahnite vpravo na most cez Dunajec a okuknite poľské trhovisko na druhom brehu alebo otestujte, či vás váš mobilný operátor úzkostlivo sleduje. Píp píp.

Most do Poľska v Červenom Kláštore

Tip na ubytovanie, golf či šliapací chodník

Po výdatnom výdaji energie je v okolí veľa dobrých reštík na jej doplnenie. Ak hľadáte väčší potravinový reťazec, kúsok autom od pltí opačným smerom je Spišská Stará Ves. V Červenom Kláštore je pre deti Family Park pri Bare u Omka, je tam aj minigolf a kúsok odtiaľ smer Lechnica je malé jazero pre večernú romantiku s cvrčkami a zapadajúcim slnkom.

Kúsok za Kláštorom sú aj menšie Kúpele Červený Kláštor, kde si môžete načerpať tunajšiu špecifickú vodu, vyskúšať si bezplatne Kneippov šliapací chodník, potešiť sa bylinkovou záhradkou.

Je tu veľa možností ubytovania, vyskúšali sme napr. prespatie v minibugalovoch pri kúpeľoch v Červenom Kláštore, zaujímavá možnosť odvalenia sa na noc na šlofíka je aj do autokepmpingu v tesnej blízkosti kláštora alebo ubytovanie priamo v kláštore. Ale pár desiatok metrov od obce Červený Kláštor je penzión, ktorý sa nám najviac páčil. Prečo? Tu sme spravili zopár fotiek a info z ubytovania v Zamagurskom dome v Lechnici, možno nám dáte za pravdu.

Máš niečo na srdci? Napíš nám...

Antispam

Zaškrtnite, koľko má ruka prstov: