Burano- ostrovček farebných domčekov a čipiek

Burano - kľud, čipky a pestrofarebné domčeky

Prečo si ísť pozrieť aj Burano pri návšteve Benátok? Pre mňa osobne preto, lebo domáci tu otvárajú okenice a stánky až neskôr ráno, čiže tu nie je toľko turistov a na pokoj a romantiku je to tu predurčené. Hlavne v čase karnevalu, kedy sme tu zavítali, to bolo ešte výraznejšie. Hovorí sa, že ak máte depku, Burano vám pomôže. A čo teda omrknúť?

Ak by som mal definovať ideálny deň na Burane, tak asi odporúčaním – „užite si ho pomaličky bez náhlenia“.

Čo ponúka Burano?

Polhodinka do 2. naj miesta podľa Forbes

Či sa sem vyberiete z Benátok alebo iných benátskych prístavísk vaporetkom, do polhodinky ste tu. Ak zazriete naozaj pestro farebné domčeky či poriadne šikmú vežu kostola San Martino zo 16. storočia, budete vedieť, že sa blížite. Asi to nie je ostrovček na celý deň, ale už len to, že ho ospevoval Leonardo da Vinci a novšie aj napr. Forbes ako 2. najlepšie miesto na prácu z domu, o niečom to vypovedá.

Ráno na Burane

Domáci si dávajú načas a stánky, reštiky otvárajú až potom, ako si zazívajú po 9h ráno pri otváraní okeníc na týchto domčekoch. Ten drevený buchot sme počuli na vlastné uši. S pípaním čajok a kovovým klinganím z prístavu to aspoň v nás, s jemne hrejúcim ranným slniečkom, vyvolalo zážitok romantického rána.

Burančania vstávajú neskôr

Farebné domčeky- prečo?

Burano bol rybársky ostrov a farebnosť domčekov vraj podľa legendy mala zabezpečiť, že každý trafil aj v hustej hmle domov. Možno si poviete, že je to až gýčové. Možno, ale vedzte, že domáci si nemôžu nafarbiť domček farbou, aká sa im noc predtým prisní. Musia im ju úradne schváliť.

Každopádne, fotošop asi nebude potrebný. Domčeky sú štvorcových tvarov a majú spravidla 2-3 poschodia. Na prízemí je kuchyňa, toaleta a raňajkový kútik. Ostatné podlažia sú spálne.

Jeden z mnohých čipkárskych obchodov

Čipky- oblečenie, slnečníky, vankúšiky

Ak zakotvíte kúsok od Piazza Baldassarre Galuppi (podľa známeho hudobného umelca), hneď na tomto námestí sa môžete nachvíľku schovať pred slniečkom do múzea čipiek (Lace Museum- Museo del Merletto).

Čipky sú po domčekoch druhý najznámejší symbol a teda sú históriou tohto ostrova. V múzeu nájdete čipku hlavne na historických krásnych odevoch, ale aj obrazy s dobovým čipkovaným oblečením či čipkované svadobné šaty.

Od 1872 tu bola čipkárska škola, čo zjavne doteraz zabezpečuje rast ekonomiky tohto ostrova aj vďaka turizmu. V uličkách s kanálmi očipkované nájdete asi čokoľvek- slnečníky, vankúšiky, obrusy, záclony, vreckovky ….

Pri čipkách v uličkách je často symbol zákazu ich fotenia. Asi sa snažia si ochrániť dané vzory. Osobne sa mi najviac páčil viacposchodový obchodík s čipkami na Via Baldassarre Galuppi kúsok od múzea. Síce drahé, ale kvalitné. Malinká čipka pod vázičku na pamiatku nás vyšla na 10€. Ale taký vankúšik už bol za 60€ a záclony boli s viac nulami na konci.

Stretnete tu svetoznámu osobnosť?

Vraj v mnohých domčekoch bývali a aj bývajú celosvetovo známe osobnosti spomedzi tých 3000 obyvateľov Burana. Okrem tradičných rybárov tú pobývajú aj tradiční výrobcovia čipky, bohatší dôchodcovia z Európy, umelci a známe osobnosti. Asi tušíme, prečo práve umelci.

Oddych, jedlo, uličky, darčeky

Osobne odporúčam, ak máte času dosť, obetoval by som ostrovčeku celý deň a poňal ho oddychovo. Príchod odporúčam skôr okolo 7-8h a odchádzal by som určite so západom slnka. Poprechádzal si celý ostrovček po uličkách popri žblnkotajúcich kanáloch, ktoré poskytujú príjemný tieň v letnej vyhni. Aj na jar počas karnevalu je tu pekne a kúzelne, aj keď nie tak teplo. Sledoval život domácich, nasával zvuky, pachy, vône, chute.

Pochutnal by som si na domácich rybacích menu na obed (napr. risotto de gò), dobrotke Bussolà alebo domácej zmrzline a určite o dosť lacnejšie, než v samotných Benátkach. Ak sa pošťastí, navštívil aj rybí trh. Viac na oficiálnej stránke dole v užitočných odkazoch.

Možno nájdete ako my aj domácu COOPku, domácich, ako klopkajú s okenicami, vyvesujú prádlo, mokré koberce či niečo prerábajú na dome. Toalety hľadajte len v reštikách, v prístave som videl asi len jednu kadibúdku.

No a čo si odniesť na pamiatku? Okrem klasických magnetiek nám osobne najviac radosti robí dizajnový čipkovaný dáždnik a čipkovaná dečka pod vázu. Ale sú tu aj pekné obrazy alebo ručne robené mydlá a iné „čuchové a chuťové“ dobroty.

Užitočné odkazy

Ak by ste chceli prespať priamo na Burane alebo sa dozvedieť úplné detaily, určite odporúčam oficiálnu stránku ostrova. Aktuálne udalosti či akcie na ostrove sú aj na oficiálnom FB profile. A ak rozmýšľate, čo ďalšie si pozrieť v okolí Benátok, čítajte tu.

Večerný odchod z Burana

Máš niečo na srdci? Napíš nám...

Antispam

Zaškrtnite, koľko má ruka prstov: