Benátky Taliansko gondoly

Benátky - poradíme, čo určite vidieť, niečo sme otestovali za vás

Pôvodne sme sa do Benátok vydali autobusom vo februári na 3 dni na svetoznámy benátsky karneval zažiť niečo nové, nezvyčajné. Nakoniec nám boli 3 dni málo, lebo sme našli nasledovné, čo odporúčame vidieť a v lete to môže byť ešte krajšie.

Čo by ste mali vedieť a vidieť?

Z pevniny na loďku a kde nie je most, šup na vaporeto

Základné rady a tipy

Minimálne 3 dni
Ak sa chystáte na Benátky ako celok, odporúčame z osobnej skúsenosti na hlavný ostrov minimálne 3 dni, Murano a Burano každý aspoň deň, ak si chcete užiť pohodu. Nevieme odporučiť osobne, ale oplatí sa vidieť vraj aj ostrov Torcello, oázu pokoja, kde kedysi býval aj Ernest Hemingway.

Ceny
Ak chcete zažiť drahšie Benátky, príďte v čase konania karnevalu, kedy sú ceny hlavne ubytovania o niečo vyššie. Ale stojí to za to.

Kde sú lavičky, koše, WC, mapy zdarma?
K turistom je toto mesto nie až tak prívetivé, lebo len veľmi zriedka natrafíte na lavičku na posedenie, ale múrikov, reštaurácií či mól je tu dostatok. Taktiež odpadkových košov je tu pramálo. Mapy si musíte kúpiť, Vierka ju myslím za 3€ kúpila. Verejné toalety sme veru nenašli nikde, vraj sú len jedny v celom meste.

Sprepitné
Tzv. coperto je sprepitné v každej reštaurácii, ktoré už dostanete rovno s výslednou cenou, tak aby vás neprekvapilo to 1-2-5€, čo je to za navyše položka na účtenke.

Ako sa dostať do Benátok

Ak idete autom (nezabudnite na poplatky za mýto) alebo autobusom ako my, ideálne je prísť na juhovýchodný výbežok od hlavného ostrova Punta Sabbioni, kde sú veľké parkovacie plochy a množstvo autokempingov. Odtiaľ sa dá dostať na hlavný ostrov aj ostatné ostrovy loďkami.

V prípade leteckej prepravy (vyhľadaj si letenku) je naozaj kúsok od Benátok letisko Maco Polo s transferom, takže podľa toho, kde bývate, bude to určite rýchlovka. V prípade vlaku sa môžete nechať doviesť priamo na hlavný ostrov na stanicu Santa Lucia.

Ak budete bývať na hlavnom ostrove, čo je drahšie, ale odporúčame to, ak ste romantická duša a milujete západy slnka, čajky, vínko a pod. chuťovky, pripravte sa, že základ vášho pohybu bude tvoriť loďka- vaporeto. Žlté nadnášajúce zastávky loďkobusov neprehliadnete. Pozor, kontrolujú lístky náhodne, ja mám vždy to šťastie, asi vyzerám podozrivo. Kontrolovali ma aj tu. Aj keď sa nastupuje cez turnikety, ak máte časový lístok, dajte si bacha, ako dlho hľadíte romanticky do diaľky.

Ostrov Burano

Menší z dvojice známych ostrovov Burano je najkrajší ráno. Došli sme tam okolo 9h a miestni sa ešte len zobúdzali, bolo počuť len čajky a zvuky z prístavu, žblnkot vĺn v kanáloch a tupé drevené buchoty člnov. Až do 10h sa otvárali postupne okenice, ľudia vyvesovali prádlo a otvárali stánky s čipkami, čipkovanými slnečníkmi, dečkami či vankúšmi alebo oblečením. Prečo čipky? Viac o čipkách z nášho výletu na Burano a o tom, prečo robia tento ostrovček farebné domy takým malebným, sa dozviete v článku o Burane.

Ostrov Murano

Väčší z dvojice ostrovov vám ponúkne hlavne veľa skla, skla a skla. Táto niekdajšia rybárska osada ponúka zážitok aj na celý deň, ak radi spoznávate zákutia. Kostoly, sklárske výrobne s ukážkami výroby sklených produktov, malebné kanály, úzke uličky, mininámestíčka. My sme tu boli síce vo februári, ale v lete je tu ešte krajšie, pod žiarivým slnkom a v teple to tu musí byť krásne. Viac info aj s fotkami pozrite v článku o Murane.

Máš niečo na srdci? Napíš nám...

Antispam

Zaškrtnite, koľko má ruka prstov: