Leukerbad - úchvatné jazero, termálny kaňon a najvyššie položené kúpele v Európe

Ak by ste sa ma spýtali na moje najobľúbenejšie mesto vo Švajčiarsku počas môjho 5 mesačného pracovného pobytu, tak by to bol jednoznačne Leukerbad. Malebné domčeky, dychberúce pohľady, relaxačné termálne kúpele, príroda – to všetko ponúka toto malé, ale nádherné kúpeľné mestečko. Nie nadarmo sa Leukerbad nazýva aj rajom pre turistov.

Ako sa dostať do Leukerbadu?

Z mojej skúsenosti vedie najkrajšia cesta z Kanderstegu, kde sa lanovkou vyveziete až na stanicu Sunnbüel (1936m.n.m.). Odtiaľ pôjdete pešo až na ďalšiu stanicu Gemmi Pass (2350m.n.m.). Cesta trvá asi 2 a pol hodiny – závisí od vašej kondičky. Po ceste pôjdete okolo Daubensee. Jazera, ktoré vás pohltí svojou majestátnosťou a krásou.

Ak budete mať šťastie, natrafíte aj na takéto pokojné jazero, ktoré je ako vystrihnuté z pohľadnice. Mala som aj to šťastie si vypočuť hudobníka s alpským rohom, ktorý hral na tento nástroj pri jazere.

Cesta do Leukerbadu vedie popri jazere až ku stanici lanovky Gemmi Pass (2350 m.n.m.). Nachádzajú sa tu okrem stanice lanovky aj reštaurácia s hotelom a WC – samozejme zadarmo (vo Švajčiarsku sú na všetkých lanovkových staniciach toalety vždy zadarmo). Z Gemmi sa môžete kochať aj takýmito výhľadmi na Leukerbad.

Cena jednosmernej lanovky do Leukerbadu je 28 frankov. Aktuálny cenník si môžete pozrieť na tejto stránke.

Kde sa ubytovať?

Možností na ubytovanie je niekoľko. Veľmi obľúbené je ubytovanie priamo na Gemmi, pričom zadarmo dostanete možnosť cestovať lanovkou do/z Leukerbadu – cesta kabínkovou lanovkou trvá asi 10 minút. V Leukerbade sa nachádza aj kemping pre karavany alebo sa môžete ubytovať v minibungalovoch– nezabudnite si však spacák.

Ja som si vybrala možnosť ubytovania v Thermalhoteli Regina. Nachádza sa asi 15 minút pešo od stanice lanovky v Leukerbade a má veľmi výhodné ceny za ubytovanie. Výhodou je, že môžete zadarm využiť ich termálny bazén priamo v hoteli s prírodnou a liečivou vodou. Hotel je síce starší, ale kto má takýto štýl rád, určite bude nadšený.

Čo vidieť a zažiť v Leukerbade?

Centrum

Z lanovkovej stanice je to len na skok do centra mesta, kde vás privítajú malebné domčeky, reštaurácie a obchodíky so suvenírmi. Akonáhle uvidíte maskota mesta Leukerbad a názov Rathaus, ste priamo na námestíčku a vedľa hlavnej autobusovej stanice. Tu si môžete zájsť do obchodu Migros, kde vás prekvapia veľmi prijateľné ceny za potraviny.

Leukerbad Therme

Jednoznačne sa oplatí navštíviť termálne kúpele Leukerbad Therme, ktoré sa považujú za najvyššie položené kúpele v Európe. Vonkajšie teplé termálne bazény s tryskami ponúkajú nezabudnuteľný pohľad na okolité hory. Odporúčam si kúpiť trojhodinový lístok, ktorý vyjde lacnejšie, 30 frankov. Aktuálny cenník si môžete pozrieť na tejto stránke.

Termálny kaňon Thermalquellen-Steg

Máte chuť na prechádzku? Nechajte sa pohltiť kúpelnými uličkami a objavte malebné zákutia priamo v meste. Priamo z centra sa ľahko dostanete do lesíka, ktorý vás zavedie k termálnemu kaňonu Thermalquellen-Steg. Ako ju spoznáte? Hneď ako uvidíte tabule s nápismi a železnú lávku, budete si istí, že ste na správnej ceste. Tá vás zavedie pozdĺž celého potoka až k vodopádu. Železná lávka je dlhá asi 600 metrov a je postavená 4 metre nad korytom rieky.

Kde sa dobre najesť?

Leukerbad ponúka viacero reštauacii, niektoré ponúkajú denné menu za cenu 26 frankov. Porcie sa mi však zdali menšie (napr. v reštaurácii 51° Restaurant Bar & Quellenstube). Najviac som bola spokojná s reštauráciou Golden India. Jedlo je rovnako drahé ako v okolitých reštauráciách, ale dosýta sa tu naobedujete a jedlo je veľmi chutné. Jedlo si navyše môžete naporcovať, ako vy sami chcete a dokonca sa aj rozdeliť s partnerom.

Ak máte chuť na niečo menšie, Fein reštaurácia vás určite nesklame. Hamburger za 16 frankov bol príjemným prekvapením a chutil výborne. V ponuke majú aj iné lokálne jedlá, ktoré si môžete vychutnať v príjemnej atmosfére kolibového štýlu.

Prechádzka ku reštaurácii Bodmenstübli

Od športovej haly Sportarena v Leukerbade vedie turistický chodník vedúci až k Bodmenstübli. Je to príjemná prechádzka s krásnymi výhľadmi na Leukerbad. Na ceste natrafíte aj na menší vodopád, kde sa môžete osviežiť.

Reštaurácia Bodmenstübli sa mi zdala trochu pridrahá na občerstvenie, pokochala som sa však opäť nezabudnuteľnými výhľadmi na okolitú krajinu.

Kým odídete z Leukerbadu…

Fotka s maskotom musí byť. Hlavne, ak má taký milý úsmev.

maskot mesta Leukerbad

V Leukerbade ma prekvapil samoobslužný automat, kde si môžete kúpiť domáce produkty, ktoré sú tu voľne vložené. Takéto automaty nie sú vo Švajčiarsku žiadnou výnimkou, to som však zistila až časom.

Vonkajší minigolf, ktorý sa nachádza hneď vedľa športovej haly, si môžete zahrať zadarmo, ak máte návštevnícku kartu. Túto kartu dostanete v niektorých ubytovacích zariadeniach v Leukerbade (napr. v Thermalhoteli Regina).

Kam ďalej?

Z Leukerbadu sa môžete autobusom odviesť do mesta Leuk, kde je najbližšia vlaková stanica. Tu si môžete vybrať vašu ďalšiu destináciu vo Švajčiarsku.

A na záver

Leukerbad ma zaujal svojou malebnosťou a príjemným prostredím ako stvorené na turistiku a oddych. Ja som mala tú česť navštíviť toto mestečko niekoľkokrát. Bola som prekvapená, koľko tu pracuje Slovákov a aké lacné sú potraviny v Migros. Jednoznačne odporúčam navštíviť termálne kúpele a prírodu v okolí.

Tschüss Leukerbad!

Máš niečo na srdci? Napíš nám...

Antispam

Zaškrtnite, koľko má ruka prstov: