Jazero Počúvadlo - pohoda, oddych a chutné langoše pri Banskej Štiavnici, overili sme

Ešte ste o tajchoch nikdy nepočuli? Je to umelo vytvorená vodná nádrž, ktorá sa v minulosti využívala na odvodnenie baní. Jedným z nich je práve Počúvadlianske jazero, ktoré sa v súčasnosti využíva hlavne na kúpanie a rekreačné účely.

Či už ste sa vybrali na výlet na Sitno alebo len navštíviť blízku Banskú Štiavnicu, odporúčam zastaviť sa pri tomto jednom z najväčších a najnavštevovanejších tajchov. 

Počúvadlianske jazero sa stalo našou každoročnou zastávkou v lete, kde si okrem plávania a vylihovania na plážičke je možné požičať vodné bicykle, člnky a pochutnať si na starých dobrých poctivých langošoch. Ak vás však nebaví len tak vylihovať, odporúčam si odskočiť na kopec Sitno, ktorý je vzdialený len 1 hodinu pešo na vrchol. 

V prípade že túžite po romantike, prechádzka popri jazere vás určite nesklame. Krásne výhľady hlavne počas západu slnka sú neopakovateľné. A pre tých, ktorí majú mlsný jazýček, sa oplatí zastaviť v hoteli Topky na horúcu čokoládu s domácou šľahačkou. 

Vzdialenejších návštevníkov určite poteší možnosť ubytovania priamo pri jazere, odkiaľ si môžete urobiť výlety do okolia ako je Sitno, okolité tajchy, Banské múzeum v prírode so štôlňami alebo návšteva zvieratiek v Štiavnickej Bani.

Tak čo, namlsali sme vás? 🙂

Čo sa nižšie dozviete?

Penzión Omad, kde sme sa ubytovali

Kde sa ubytovať?

Keďže Počúvadlo sa stalo z roka na rok čoraz viac navštevovanejším, možností ubytovania tu pribúda ako húb po daždi. Priamo pri Počúvadle je penzión Omad, ktorého výhodou je pozícia s výhľadom priamo na jazero. Kúsok od jazera môžete natrafiť aj na niekoľko chatiek alebo penziónov. Je tu i staručičký kemp s chatkami a možnosťou stanovania s najnižšími cenami. Ak si však chcete priplatiť za luxus, využite ubytovanie v hoteli Topky alebo v novučičkom kempe ForrestGlamp s netradičnými chatkami.

Ako sa dostať na Sitno z Počúvadla?

Od Počúvadlianskeho jazera je to približne 1 hodina pešo po turistickom chodníku po zelenej značke a potom modrej. Spočiatku vedie stúpanie cez strmší les (asi pol hodina cesty), no ak toto zvládnete, potom sa dostanete k studničke a na Tatarskú lúku, kde je to už po rovinke a v príjemnom prostredí.

Rozcestník nás zaviedol až k prudším dreveným schodom, ktoré dajú síce kolenám zabrať, ale po ceste sa nám naskytol krásny výhľad zo skalného brala na okolité lesy, lúky a pasienky. Potom už to bolo na skok k vysielaču a drevenej rozhľadni s výhľadom na okolité vrchy – Kremnické vrchy, Vtáčnik, Tríbeč a dokonca aj na Chopok.

Kúsok od rozhľadne nás privítali ovečky, ktoré “strážili” chatu Andreja Kmeťa, na skok od rozhľadne. Posilniť sa tu môžete dobrou kapustnicou alebo gulášom každý deň v lete. Ak vám to ešte sily dovoľujú, určite navštívte aj zrúcaninu hradu Sitno, ktorá je asi 15 minút zostupom po asfaltovej trase južne od vysielača. K hradu, rovnako ako aj k vyhliadke, sa dá dostať aj z opačnej strany po asfaltke z obce Ilja. Táto trasa je vhodná predovšetkým pre cyklistov a výlety s detským kočíkom.

Čo dobrého pod zub?

Počúvadlo je známe svojimi chutnými domácimi langošmi, ktoré robia najlepšie v stánku, kde sa požičiavajú člnky a vodné bicykle. 

Ak sa však chcete posilniť dobrým obedom, odporúčam reštauráciu u Blaškovcov, kde funguje výdajný pult, takže si môžete vypýtať z množstva rôznych jedál. Majte však na pamäti, že jedlo je na váhu. Vyvarujte sa aj dlhým radom počas obedňajšej špičky a príďte radšej pred dvanástou. Inak panuje v reštaurácii rodinná atmosféra. Hlavne počas sobotňajších letných dní si môžete vychutnať príjemné prostredie pri pečení domáceho prasiatka. Do tanca vám dokonca bude hrať kapela a vy si užijete neopakovateľný večer. 

Čo vidieť a navštíviť v okolí Počúvadla?

Prírodný park AVES a okolité tajchy

Už ste sa dostatočne nabažili romantiky pri jazere? V tom prípade vám odporúčam navštíviť prírodný park AVES, ktorý je súčasťou základnej školy Maximiliána Hella v obci Štiavnické bane. Boli sme očarení prostredím tejto školy a dozvedeli sme sa nielen o zvieratkách, ale aj o tom, ako sa deti učia sokoliarstvu a starajú sa o zvieratká.

Po ceste na toto miesto sa môžete zastaviť i na okolitých tajchoch ako je Vindšachtské jazero alebo viac zašité Bakomiho jazero a spraviť si príjemnú prechádzku, prípadne sa okúpať. Trošku ďalej sa nachádza Kolpašské jazero pri Banskom Studenci, oplatí sa ho navštíviť, lebo je tam kľud, pohoda a romantika, hlavne teda v jeho zadnej časti, kde je krásna zátoka aj so studničkou a kačkami. Krásne prostredie, čistá voda a dobrý prístup na kúpanie. Dokonca tu funguje aj kemping. Jediná nevýhoda je parkovanie v okolí jazera, keďže to tu v lete cez víkendy pre zmenu praská vo švíkoch.

Banské múzeum v prírode- výlet do bane

Chcete sa dozvedieť viac o baníctve, tajchoch, objaviť zákutia podzemných banských priestorov? V tom prípade vám oči zažiaria a ústa pootvoria v Banskom múzeu v prírode. Okrem názorného videa o funkcii tajchov, vám ukážu aj stroje a budovy, ktoré sa v tej dobe využívali. Navyše môžete navštíviť aj hlbinnú expozíciu, štôlňu Bartolomej, ktorú navštívite vyzbrojený plášťom, prilbou a baterkou. Prehliadka štôlne trvá cca 1 hodinu a vstupné je 10 € + 1€ parkovné. Parkovať sa dá priamo pred Banským múzeom.

Banka lásky v Banskej Štiavnici

Máš niečo na srdci? Napíš nám...

Antispam

Zaškrtnite, koľko má ruka prstov: